Skip to content

44 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block2557
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,700
38%
Improvement Value:$116,900
62%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+6.7%
2024$6,229+1.2%
2023$6,154+4.1%
2022$5,909+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,040DeedBook 6579, Page 374Recorded1/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960