Skip to content

31 Tantum DrTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$247,850
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block2564
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page285

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
40%
Improvement Value:$108,600
60%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+6.7%
2024$5,942+1.2%
2023$5,870+4.1%
2022$5,636+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$247,850
DeedBook 5919, Page 82

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 2672, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1955