Skip to content

225 Maxwell Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block2571
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page260

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
43%
Improvement Value:$94,500
57%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+6.7%
2024$5,433+6.2%
2023$5,118+4.4%
2022$4,904+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,072DeedBook 6548, Page 494Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,072DeedBook 6538, Page 1995Recorded10/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956