Skip to content

245 Maxwell DrTrenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block2571
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page260

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
40%
Improvement Value:$106,300
60%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+6.7%
2024$5,820+1.2%
2023$5,749+4.1%
2022$5,520+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 6034, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$299,000
DeedBook 5640, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 3771, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1956