Skip to content

221 Tantum Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block2573
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,463
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$165,100
72%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+6.7%
2024$7,600+1.2%
2023$7,508+4.1%
2022$7,209+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,463DeedBook 6401, Page 1629Recorded4/14/2020

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4639, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 2312, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1960