Skip to content

60 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block2558
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page258

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
26%
Improvement Value:$214,000
74%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,244+6.7%
2024$9,602+1.2%
2023$9,486+4.1%
2022$9,108+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 6150, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1962