Skip to content

245 Hansen Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1958

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block2574
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page261

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
41%
Improvement Value:$100,500
59%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+6.7%
2024$5,625+1.2%
2023$5,557+4.1%
2022$5,336+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6256, Page 936Recorded7/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 6021, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1958