Skip to content

104 Englewood Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block2575
Lot108
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
40%
Improvement Value:$114,100
60%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+6.7%
2024$6,233+1.2%
2023$6,157+4.1%
2022$5,912+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft936DeedBook 6506, Page 1419Recorded11/14/2022

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 3772, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1960