Skip to content

94 Englewood Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1963

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block2575
Lot113
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
33%
Improvement Value:$154,300
67%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,059+6.7%
2024$7,554+7.6%
2023$7,022+4.1%
2022$6,742+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,176DeedBook 6423, Page 722Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,176DeedBook 6401, Page 910Recorded4/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963