Skip to content

88 Englewood Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block2575
Lot116
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
32%
Improvement Value:$170,200
68%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,849+6.7%
2024$8,294+1.2%
2023$8,193+4.1%
2022$7,867+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,823DeedBook 6460, Page 1502Recorded10/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3570, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1960