Skip to content

2429 Kuser RdTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 1985

Property Information

Block2575
Lot181
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page231

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,849
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
22%
Improvement Value:$227,700
78%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,294+6.7%
2024$9,648+1.2%
2023$9,531+4.1%
2022$9,151+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950