Skip to content

377 Sharps La

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 3, 2002

Property Information

Block2575
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
31%
Improvement Value:$176,000
69%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+6.9%
2024$8,120-1.8%
2023$8,268+4.1%
2022$7,939+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 4393, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$64,500
DeedBook 2089, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1960