Skip to content

15 Braver Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block2576
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
35%
Improvement Value:$142,400
65%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+6.7%
2024$7,290+4.9%
2023$6,951+4.3%
2022$6,665+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,380DeedBook 6432, Page 276Recorded2/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961