Skip to content

7 Braver Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block2576
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
36%
Improvement Value:$141,500
64%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+6.7%
2024$7,260+4.9%
2023$6,922+4.3%
2022$6,636+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,320DeedBook 6429, Page 1668Recorded2/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961