Skip to content

23 Jamaica Way

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block2577
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
31%
Improvement Value:$174,200
69%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,898+6.7%
2024$8,340+1.2%
2023$8,239+4.1%
2022$7,911+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 6265, Page 1783Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 6206, Page 144Recorded11/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$265,225
DeedBook 6133, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1960