Skip to content

332 Sharps La

Trenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block2576
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
32%
Improvement Value:$163,800
68%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+6.7%
2024$7,997+1.2%
2023$7,900+4.1%
2022$7,585+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,823DeedBook 6307, Page 1975Recorded11/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2634, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1961