Skip to content

68 Englewood BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1968

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 6, 2006

Property Information

Block2579
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
30%
Improvement Value:$177,100
70%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+6.7%
2024$8,304+1.2%
2023$8,203+4.1%
2022$7,876+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5269, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3081, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1968