Skip to content

12 Bolton Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block2582
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
35%
Improvement Value:$144,200
65%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,837+6.7%
2024$7,346+1.2%
2023$7,257+4.1%
2022$6,968+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 6260, Page 1638Recorded9/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 6223, Page 1023Recorded7/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963