Skip to content

54 Elmont RdTrenton, NJ 08610

Built 1961

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Dec 17, 1997

Property Information

Block2584
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
35%
Improvement Value:$136,000
65%
Total Assessment$210,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+6.7%
2024$6,953+1.2%
2023$6,869+4.1%
2022$6,595+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 3379, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1961