Skip to content

58 Elmont RdTrenton, NJ 08610

Built 1972

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block2584
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$142,200
64%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+6.7%
2024$7,339+1.2%
2023$7,250+4.1%
2022$6,962+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft1,718DeedBook 6343, Page 1429Recorded10/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5503, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4236, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$145,500
DeedBook 2942, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1972