Skip to content

5 Scobey La

Trenton, NJ 08610

Built 1974

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Dec 15, 1992

Property Information

Block2585
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$178,100
69%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+6.7%
2024$8,525+1.2%
2023$8,422+4.1%
2022$8,086+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 2642, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1974