Skip to content

78 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block2585
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$148,700
65%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,059+6.7%
2024$7,554+1.2%
2023$7,462+4.1%
2022$7,165+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$259,990

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6336, Page 543Recorded8/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$362,500
DeedBook 5424, Page 13

Property Sale

SaleMulti
$314,900
DeedBook 5050, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 2118, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1975