Skip to content

29 Stafford Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2023

Property Information

Block2169
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,700
30%
Improvement Value:$147,500
70%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+6.7%
2024$7,009+1.2%
2023$6,924+6.5%
2022$6,500+2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,464DeedBook 6441, Page 670Recorded5/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 5975, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$188,900
DeedBook 4407, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 3321, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2506, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$82,990
DeedBook 2314, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1985