Skip to content

20 Tartear DrTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 1989

Property Information

Block2586
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
31%
Improvement Value:$173,800
69%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+6.7%
2024$8,376+1.2%
2023$8,275+4.1%
2022$7,945+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960