Skip to content

5 Black Pine DrTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Nov 19, 2008

Property Information

Block2586
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
40%
Improvement Value:$118,600
60%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+6.7%
2024$6,537+1.2%
2023$6,457+4.1%
2022$6,200+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$226,000
DeedBook 5962, Page 138

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 2142, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1960