Skip to content

17 Dewberry DrTrenton, NJ 08610

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block2588
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
32%
Improvement Value:$175,600
68%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,102+6.7%
2024$8,532+1.2%
2023$8,428+4.1%
2022$8,093+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 6038, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1968