Skip to content

19 Dewberry Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1967

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block2588
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,087
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
30%
Improvement Value:$193,800
70%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+6.7%
2024$9,129+1.2%
2023$9,019+4.1%
2022$8,660+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft2,087DeedBook 6378, Page 1797Recorded8/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2206, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1967