Skip to content

5 Crossroad DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$2,800,000
Last Sale Date
Mar 12, 2014

Property Information

Block2591
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page232

Building Details

Building Class10
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,500
18%
Improvement Value:$1,888,000
82%
Total Assessment$2,310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$81,422+6.7%
2024$76,316+1.2%
2023$75,392+4.1%
2022$72,388+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,800,000

From:

To:

DeedBook 6189, Page 1117Recorded3/17/2014

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$1,443,000
DeedBook 4518, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 2518, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$170,556
DeedBook 2184, Page 229