Skip to content

State Hwy 130(Block 2596 Lot 26)Robbinsville, NJ 08691

Vacant Land

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block2596
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage5.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,252+6.7%
2024$2,111+1.2%
2023$2,085-0.3%
2022$2,091+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$600,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 6314, Page 1596Recorded1/25/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels