Skip to content

54 Soden DrTrenton, NJ 08620

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 21, 1998

Property Information

Block2603
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
36%
Improvement Value:$135,800
64%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+13.4%
2024$6,593+1.2%
2023$6,513+4.1%
2022$6,253+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3321, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1950