Skip to content

32 Soden Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1945

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block2603
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$124,700
62%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+6.7%
2024$6,629+1.2%
2023$6,549+4.1%
2022$6,288+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 6327, Page 1247Recorded5/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5999, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1945