Skip to content

160 Prospect AveTrenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 29, 2007

Property Information

Block2604
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
39%
Improvement Value:$122,400
61%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+6.7%
2024$6,629+1.2%
2023$6,549+4.1%
2022$6,288+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 5707, Page 226

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 2563, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1956