Skip to content

146 Prospect AveTrenton, NJ 08620

Built 1930

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block2604
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
31%
Improvement Value:$179,900
69%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+6.7%
2024$8,611+1.2%
2023$8,507+4.1%
2022$8,168+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 3133, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1930