Skip to content

17 Intervale Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$133,385
Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block2606.02
Lot114
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
37%
Improvement Value:$148,500
63%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,296+6.7%
2024$7,775+1.2%
2023$7,681+4.1%
2022$7,375+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,385
DeedBook 2784, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1960