Skip to content

48 Ovington DrTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Jun 30, 1989

Property Information

Block2606
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
38%
Improvement Value:$137,400
62%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+6.7%
2024$7,310+1.2%
2023$7,221+4.1%
2022$6,933+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 2493, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1965