Skip to content

146 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Feb 26, 1990

Property Information

Block2606.02
Lot117
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page298

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,257
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
29%
Improvement Value:$209,000
71%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,420+6.7%
2024$9,767+1.2%
2023$9,649+4.1%
2022$9,264+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 2522, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1960