Skip to content

6 Darien Ct

Trenton, NJ 08620

Built 1966

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block2606.03
Lot151
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,823
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
34%
Improvement Value:$161,200
66%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,651+6.7%
2024$8,109+1.2%
2023$8,011+4.1%
2022$7,692+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,823DeedBook 6453, Page 1733Recorded8/24/2021

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 6198, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 1966