Skip to content

35 Maitland RdTrenton, NJ 08620

Built 1972

Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block2606.03
Lot167
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
37%
Improvement Value:$150,300
63%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,162+6.9%
2024$7,634+1.3%
2023$7,539+4.3%
2022$7,228+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972