Skip to content

2 Pleasant Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block2606
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
41%
Improvement Value:$121,600
59%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+6.7%
2024$6,761+1.2%
2023$6,679+4.1%
2022$6,413+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,324DeedBook 6527, Page 1799Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 6225, Page 1780Recorded8/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook 5164, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$176,900
DeedBook 4249, Page 25

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 3358, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1960