Skip to content

6 Quay Ct

Trenton, NJ 08620

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block2606
Lot105
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
34%
Improvement Value:$161,600
66%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$7,470+2.6%
2019$7,284+2.7%
2018$7,092+10.3%
2017$6,430+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 6322, Page 1651Recorded4/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 5630, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1960