Skip to content

58 Lakeview Ct

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block2606
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page284

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
42%
Improvement Value:$129,900
58%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,940+6.7%
2024$7,442+1.2%
2023$7,352+4.1%
2022$7,059+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960