Skip to content

30 Lakeview DrTrenton, NJ 08620

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block2606
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
40%
Improvement Value:$144,900
60%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+25.7%
2024$6,739+1.3%
2023$6,655+4.3%
2022$6,379+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,224DeedBook 6521, Page 517Recorded4/25/2023

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,224DeedBook 6516, Page 1692Recorded3/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965