Skip to content

56 Elton Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1961

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block2606
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,700
46%
Improvement Value:$107,400
54%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+6.7%
2024$6,609+1.2%
2023$6,529+4.1%
2022$6,269+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 4738, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3221, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1961