Skip to content

5 Pleasant Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block2606
Lot95
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page287

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
39%
Improvement Value:$128,900
61%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+6.7%
2024$7,022+1.2%
2023$6,937+4.1%
2022$6,661+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 6152, Page 621

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4162, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3308, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1960