Skip to content

400 Cabot DrRobbinsville, NJ 08691

Built 1992
Industrial

Last Sale Price
$20,620,000
Last Sale Date
Jan 2, 1998

Property Information

Block2608
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page289

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage44.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,209,300
6%
Improvement Value:$34,898,200
96%
Total Assessment$36,257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,277,707+6.7%
2024$1,197,579-4.8%
2023$1,258,206+4.1%
2022$1,208,079+56.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$20,620,000
DeedBook 3301, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1992