Skip to content

102-266 Cabot DriveRobbinsville, NJ 08691

Commercial

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jun 21, 2014

Property Information

Block2608
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page289

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,231,000
35%
Improvement Value:$6,431,400
70%
Total Assessment$9,221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$324,959+6.7%
2024$304,580+1.2%
2023$300,891+54.7%
2022$194,537-4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,850,000

From:

To:

DeedBook 6198, Page 58Recorded7/21/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,850,000
DeedBook 5407, Page 153