Skip to content

50 Valley View Rd

Trenton, NJ 08620

Built 1955

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block2614
Lot110
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$159,900
66%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+6.7%
2024$7,990+1.2%
2023$7,893+4.1%
2022$7,579+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6325, Page 1676Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6197, Page 1332Recorded7/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 6078, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1955