Skip to content

85 Fisher Pl

Trenton, NJ 08620

Built 1935

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 28, 1994

Property Information

Block2614
Lot135
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page307

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
58%
Improvement Value:$65,600
42%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,466+6.7%
2024$5,123+1.2%
2023$5,061+4.1%
2022$4,859+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2930, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1935