Skip to content

762 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 17, 1992

Property Information

Block2503
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
33%
Improvement Value:$117,600
67%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+7.0%
2024$5,570+1.3%
2023$5,499+4.3%
2022$5,270+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2606, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1928