Skip to content

229 Highland Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1945

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Dec 8, 1983

Property Information

Block2614
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page305

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
33%
Improvement Value:$164,000
67%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+6.9%
2024$7,790+1.3%
2023$7,692+4.3%
2022$7,376+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$64,500
DeedBook 2237, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1945